Spis treści
Rozdział I – Postanowienia Ogólne
Rozdział II – Cele Stowarzyszenia i sposoby ich realizacji
Rozdział III – Członkowie Stowarzyszenia, ich prawa i obowiązki
Rozdział IV – Władze Stowarzyszenia
Rozdział V – Struktura Stowarzyszenia
Rozdział VI – Majątek Stowarzyszenia
Rozdział VIII – Postanowienia końcowe
ROZDZIAŁ I – POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Stowarzyszenie nosi nazwę STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ PARAFIALNEGO PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO im. św. JÓZEFA NA NIWIE W GŁOGOWIE MAŁOPOLSKIM i zwane jest w dalszej części statutu Stowarzyszeniem.
§ 2
Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79 poz.855 z póź. zm.), Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1138) oraz na podstawie niniejszego Statutu.
§ 3
Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 4
Siedziba Stowarzyszenia mieści się w Głogowie Małopolskim, ul. Jana Pawła II 27, 36 – 060 Głogów Małopolski.
§ 5
Stowarzyszenie używa pieczęci okrągłej i podłużnej z napisem „STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ PARAFIALNEGO PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO im. św. JÓZEFA NA NIWIE W GŁOGOWIE MAŁOPOLSKIM, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
§ 6
Stowarzyszenie z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego nabywa osobowość prawną.
§ 7
Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków, do swych spraw może zatrudniać pracowników etatowych.
ROZDZIAŁ II – CELE STOWARZYSZENIA I SPOSOBY ICH REALIZACJI
§ 8
Celem Stowarzyszenia jest wspieranie procesu edukacyjno-wychowawczego realizowanego w Przedszkolu, szerzenie idei Parafialnego Przedszkola, niesienie mu pomocy materialnej i duchowej, oraz kształtowanie postaw religijnych, moralnych, patriotycznych i społecznych wychowanków i rodziców.
§ 9
Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:
- Wspieranie działalności Przedszkola polegającej na organizowaniu spotkań, wycieczek, imprez, kiermaszów, festynów, konkursów, ubogacających proces dydaktyczny.
- Wspomaganie dzieci w kształtowaniu uzdolnień, rozwijanie talentów artystycznych.
- Stwarzanie warunków do rozwoju psychoruchowego dziecka.
- Rozszerzanie wachlarza zajęć pozaobowiązkowych, w tym zajęć wyrównawczych, korekcyjno – kompensacyjnych, terapeutycznych oraz profilaktycznych.
- Popularyzację nauki języków obcych wśród dzieci – wychowanków przedszkola.
- Promowanie właściwych postaw rodzicielsko – wychowawczych poprzez współpracę z rodzicami – organizowanie pogadanek, prelekcji i różnych form wzajemnego wspierania dla rodziców.
- Uczestniczenie w życiu kulturalno społecznym miasta.
- Wspieranie wszelkich inicjatyw mających na celu promocję przedszkola.
- Podejmowanie działań poprzez współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami i organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz pomocy dzieciom.
- Zjednywanie członków dla Stowarzyszenia i pozyskanie środków finansowych dla w/w Placówki
- Podejmowanie działań na rzecz modernizacji i wzbogacania bazy lokalowej, dydaktycznej oraz zagospodarowania terenu wokół przedszkola.
- Inne działania sprzyjające rozwojowi statutowych celu Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ III – CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
§ 10
Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenie
§ 11
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
- Zwyczajnych,
- Wspierających,
- Honorowych.
§ 12
- Członkiem zwyczajnym i wspierającym Stowarzyszenia może być każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 rok życia, złoży pisemną deklarację członkowską, zostanie przyjęta przez Zarząd, oraz będzie się starała uiszczać składkę członkowską.
§ 13
- Członkiem honorowym może zostać osobą szczególnie zasłużona dla Przedszkola i Stowarzyszenia, którą zgłasza Zarząd lub 6 członków Walnego Zebrania.
§ 14
- Członkowie Stowarzyszenia mają prawo uczestniczenia w Walnych Zebraniach oraz czynne i bierne prawo wyborcze do władz.
§ 15
Przynależność członka do Stowarzyszenia ustaje w przypadku:
1. Dobrowolnego wystąpienia
2. Skreślenia z listy członków.
3. Skreślenie z listy członków może nastąpić na podstawie Uchwały Zarządu, gdy członek nie bierze udziału w działalności Stowarzyszenia przez okres przynajmniej 3 miesięcy lub nie opłaca składki członkowskiej.
§ 16
- Za wszystkich żywych i zmarłych członków Stowarzyszenia odprawiana jest Msza św. w trzecią niedzielę miesiąca.
§ 17
1.Członkowie Stowarzyszenia mają obowiązek przestrzegania niniejszego Statutu oraz niesienia zadeklarowanej pomocy materialnej
ROZDZIAŁ IV – WŁADZE STOWARZYSZENIA
§ 18
Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zebranie Członków,
- Zarząd Główny
- Komisja Rewizyjna.
§ 19
Walne Zebranie jest najwyższą władzą Stowarzyszenia, ono wybiera 3 członków Zarządu Głównego oraz Komisję Rewizyjną.
1. Walne Zebrania zwołuje Zarząd raz w roku kalendarzowym, jako sprawozdawcze, celem przedstawienia i zatwierdzenia przez Zarząd sprawozdania działalności Stowarzyszenia oraz sprawozdania Komisji Rewizyjnej, jak również udzielenia absolutorium członkom władz Stowarzyszenia oraz wyboru członków władz Stowarzyszenia w razie takiej potrzeby.
2.Stowarzyszenie może zwoływać Nadzwyczajne Walne Zebranie. Może ono obradować nad sprawami, dla których zostało zwołane.
§ 20
Do kompetencji Walnego Zebrania należy:
- Wytyczanie głównych kierunków działania Stowarzyszenia
- Wybór władz.
- Udzielanie absolutorium ustępującym władzom.
- Zmiana Statutu bądź decyzja o rozwiązaniu.
- Nadanie godności Członka Honorowego.
- Podejmowanie uchwał w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia i przekazania majątku.
§ 21
Kadencja wszystkich władz Stowarzyszenia trwa 5 lat.
§ 22
Zarząd Główny jest stałą władzą uchwałodawczą Stowarzyszenia w okresach miedzy walnymi zebraniami. W jego skład wchodzą:
- Proboszcz Parafii św. Józefa w Głogowie na Niwie reprezentujący Organ Prowadzący Przedszkole działający przez swojego delegata – prezesa.
- Dyrektor Parafialnego Przedszkola Niepublicznego im. św. Józefa w Głogowie na Niwie.
- Prezes Zarządu reprezentujący Stowarzyszenie na zewnątrz.
§ 23
Komisja Rewizyjna składa się z 2 osób. Do jej kompetencji należy:
- Kontrola przynajmniej raz w roku działalności finansowej Stowarzyszenia.
- Występowanie z wnioskiem o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania.
§ 24
Członkowie Komisji Rewizyjnej:
1. Nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej
2. Nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe
3. Mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w takim organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
ROZDZIAŁ V – STRUKTURA STOWARZYSZENIA
§ 25
Stowarzyszenie posiada dwustopniową strukturę organizacyjną:
- Zarząd Główny.
- Oddział.
Oddział tworzą członkowie zwyczajni, wspierający i honorowi Stowarzyszenia działający w ścisłej łączności z Zarządem, realizujący działalność statutową; nie posiada osobowości prawnej.
ROZDZIAŁ VI – MAJĄTEK STOWARZYSZENIA
§ 26
Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
§ 27
- Majątek Stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dotacji, dochodów oraz własnej działalności gospodarczej: pikniki, kiermasze itp.
- Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Wszelkie środki pieniężne mogą być przechowywane wyłącznie na koncie Stowarzyszenia.
- Dochód Stowarzyszenia nie może być przeznaczony do podziału miedzy członków, służy bowiem realizacji celów statutowych.
§ 28
1.Oświadczenie woli w zakresie praw i obowiązków majątku Stowarzyszenia składają 2 członkowie Zarządu.
§ 29
W razie likwidacji Stowarzyszenia majątek przechodzi na rzecz Parafialnego Przedszkola Niepublicznego im. św. Józefa w Głogowie na Niwie.
§ 30
Likwidacja Stowarzyszenia następuję przez Uchwałę Walnego Zebrania większością 2/3 głosów.
ROZDZIAŁ VII – ZAKAZY
§ 31
Zabrania się
- Udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”
2. Przekazywania ich majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach
3. Wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego
4. Zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
ROZDZIAŁ VIII – POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 32
Zmiany Statutu uchwala Walne Zebranie Członków większością 2/3 głosów członków, którzy wzięli udział w zebraniu
§ 33
Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Stowarzyszenia i uzyskania osobowości prawnej.
Statut przyjęto podczas Nadzwyczajnego Zebrania Walnego w dniu 12.12.2021 r.